warningPrávě prohlížíte archiv webu ZŠ Slovácká.
Aktuální web najdete na adrese slovacka.cz

příspěvková organizace
Ředitel školy: Mgr. Iva Jobánková
ijobankova@slovacka.cz | 519 361 282
IČO: 60680709

Školní zpravodaj 2012/2013
Voňavá němčina PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
28. červen 2013

Celý článek...V květnu vyvrcholil miniprojekt žáků-němčinářů z 8. B – „Deutsche Küche erleben". Žáci se nejdříve věnovali národním pokrmům německé kuchyně, zjistili, co se skrývá pod názvy Eintopf, Eisbein, Leipziger Allerlei, Rote Grütze aj. Za pomoci materiálu nakladatelství Hueber Verlag se pokusili spojit správný obrázek s popiskem dané speciality.

Celý článek...
 
Vídeň z obřího kola PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
13. červen 2013

Celý článek...Ve čtvrtek 6. 6. 2013 se vypravilo 50 žáků-němčinářů za poznáním do sousedního Rakouska. Naštěstí nás ani rozvodněný Dunaj od cesty neodradil a neuzavřel nám možnost vidět opět nová místa a prožít krásný den plný napínavých chvil.

První zastávkou se stala jeskyně Seegrotte, ve které jsme se rozděleni na dvě skupiny plavili po největším podzemním jezeře v Evropě. Genius loci umocnil fakt, že právě v místech, kudy jsme procházeli, byly během 2. světové války vyráběny pro továrnu Heinkel první tryskové stíhací letouny na světě. Na jejich výrobě zde pracovalo 2000 dělníků-zajatců z koncentračního tábora, v kapli sv. Barbory je věnována vzpomínka padesáti z nich, neboť věděli o výrobě příliš a z jeskyně se proto nikdy nedostali. Model a části letounu HE 162 jsou v Seegrotte vystaveny.

Celý článek...
 
Beseda s archeologem (Projekt Odkaz Cyrila a Metoděje) PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Irena Kyliánová   
12. červen 2013

Celý článek...Na návštěvu lektorek z Brna navázalo skutečně odborné „cyrilometodějské téma".

Pro žáky na II. stupni připravil dvě obsáhlé a velmi zajímavé přednášky PhDr. Marian Mazuch, PhD., archeolog z mikulčického výzkumného střediska. Vyprávěl žákům o tom, co archeologie z nálezů vyčetla o životě na velkomoravském hradišti, co se dá vytušit o životním stylu a zvycích jeho dávných obyvatel, a také, jaké archeologické důkazy svědčí o příchodu misie z Byzantské říše.

Celý článek...
 
Celoškolní projekt "Odkaz Cyrila a Metoděje" PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Irena Kyliánová   
20. květen 2013

Projektový den se vydařil

Celý článek...V pondělí, 20. května 2013 úspěšně vyvrcholila naše práce na celoročním projektu „Odkaz Cyrila a Metoděje."

Akce byla uspořádána ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Břeclav. To, co žáci tvořili během školního roku v jednotlivých předmětech, bylo nyní zúročeno.

Na zajímavých stanovištích si zopakovali, co je to hlaholice, kterou překládali i malovali. Na stanovištích nebyli pouze učitelé, ale také velmi šikovní „pracovníci" z řad našich žáků.Ve výtvarných dílnách paní učitelky Malinové zkoušeli vyrobit pravou velkomoravskou keramiku, uplést sítě,košík nebo zhotovit šperk.

Celý článek...
 
Cyrilometodějská návštěva z Brna PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Irena Kyliánová   
19. duben 2013

Celý článek...Že by naši školu navštívili Cyril s Metodějem osobně? Bylo by to sice fajn, ale protože od jejich osobní návštěvy na Velké Moravě uplynulo 1 150 let, museli jsme se spokojit s hosty jinými, za které jsme velmi vděční.
V rámci projektu „Odkaz Cyrila a Metoděje", který jsme realizovali v mnoha předmětech, jsme k nám do školy v měsíci dubnu pozvali zajímavé hosty.

Celý článek...
 
Lyžařský výcvikový kurz - Nekoř 25. 2. - 1. 3. 2013 PDF Tisk Email
Autor článku: Účastníci LVK   
08. březen 2013

Celý článek...Na horách

Tak jsme byli na horách! Teda děcka z 6. A, 7. B a torzo 7. C. Jako každý rok se jelo do Nekoře v Orlických horách a lyžovali jsme v nedalekých Říčkách. Byli mezi námi lyžaři i nelyžaři, a tak bylo trochu napětí z toho, jestli se všichni lyžovat naučí.

Celý článek...
 
Turnaj ve školním softbalu PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
19. únor 2013

Ve čtvrtek 7. února pokračovala v lednické sportovní hale už tradiční soutěž školních softbalových týmů. Z hlediska kapacity haly bylo toto „zimní" kolo rozděleno do dvou částí. Družstvo ZŠ Slovácká bylo nalosováno do první skupiny společně se školami z Lednice, Šitbořic a Kupkovy.

Celý článek...
 
Golf na Slovácké PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Šárka Helešicová   
07. únor 2013

Celý článek...Od září 2012 začal na naší škole fungovat kroužek SNAG – Začínáme s golfem. Pod vedením paní učitelky Šárky Helešicové a pana učitele Jana Kocába se děti druhých, třetích, šestých a sedmých tříd seznamují s golfovou hrou. Učí se, jak správně uchopit golfovou hůl, základní postoj a pohyb i jednotlivé druhy úderů. Zároveň každý měsíc testují své zlepšení v jednotlivých dovednostech.

Celý článek...
 
Lyžařský výcvikový kurz - Nekoř 14. - 18. ledna 2013 PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Petr Baránek   
05. únor 2013

Celý článek...Od pondělí 14. do pátku 18. ledna se 61 žáků naší školy zúčastnilo lyžařského výcvikového kurzu v Říčkách. Spolu s nimi se do Orlických hor vypravila čtveřice našich učitelů a jeden instruktor z daleké Plzně. Kurz byl určen pro pokročilé lyžaře a snowboardisty ze sportovních tříd.

Celý článek...
 
Vánoční pohoda v císařské Vídni PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
19. prosinec 2012

Celý článek...Španělská dvorní jízdárna, císařské apartmány v Hofburgu, prohlídka letního sídla císařské dynastie Habsburků, Sissi rozčesávající si před zrcadlem své vlasy dlouhé do půli lýtek, největší adventní trh ve Vídni - Christkindlmarkt i vánoční trh u Schönbrunnu zanechaly v každém, kdo se zúčastnil jednoho ze zájezdů do Vídně, příjemný pocit a kouzlo vánoční Vídně.

Celý článek...
 
Zdravý les PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
21. listopad 2012

Celý článek...Podzimní atmosféru vykouzlilo v úterý 9. října překvapivě chladné počasí, které jsme po poměrně teplém víkendu nečekali. Celé dopoledne v přírodě si užívali žáci a žákyně 7. A a 7. B na druhém ročníku akce Dny zdraví v Břeclavi, jež se konala v rámci projektu Zdravé město. Pod názvem Zdravý les na žáky čekala v Kančí oboře zajímavá přírodovědná přednáška, která zasáhla bohužel pouze první tři řady posluchačů, neboť žáků bylo mnoho a hlas přednášejícího nebyl v zadních řadách slyšet. Poté se každá třída rozdělila na skupiny, zvolila si kapitána své skupiny a společně také vymysleli název skupiny. Na trati plné stanovišť s úkoly se počítal každý bod, stejně jako zaběhnutý čas. Po doběhnutí do cíle čekal na žáky bohatě prostřený stůl plný ovoce, zeleniny, slaných sušenek, sušeného ovoce, mnoha druhů sýrů i celozrnného pečiva. Ohřát se mohli u plápolajícího ohně, který někteří žáci chtěli využít k vlastním experimentům. Při vyhodnocení získala všechna tři první místa ZŠ Slovácká, 3. místo obsadila skupina Klimouni (7. A), 2. místo Krutožrouti (7. B) a 1. místo získala skupina Železa (7. B).

Celý článek...
 
Z planetária do muzea přes Špilberk PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Jana Vymazalová   
15. listopad 2012

Celý článek...V úterý 13. 11. 2012 žáci 6. B a 6. C pod dohledem paní učitelky Vymazalové, Mrákavové a Tiché vyrazili do Brna za poznáním. Nejprve jsme navštívili nově upravené planetárium na Kraví hoře, kde jsme v prostorách exploratoria absolvovali velmi pěknou interaktivní přednášku o Sluneční soustavě. Pan průvodce poutavě povídal o jednotlivých vesmírných tělesech naší Sluneční soustavy a předváděl různé fyzikální modely, se kterými si následně mohli žáci sami pohrát.

Celý článek...
 
Jak jsme se postarali o králíčka PDF Tisk Email
Autor článku: Administrator   
07. listopad 2012

Celý článek...V pondělí 22.10. jsme poskytli dočasný azyl jednomu z nejmenších ptáčků naší přírody – Králíčkovi obecnému. Žák 7.C Tomáš Drbohlav našel otřeseného ptáčka ležet na zemi (zřejmě po srážce s autem) a přinesl jej do školy. Králíček se trošku hýbal, ale nelétal. Po pár hodinách v klícce se ozýval hlasitým zpěvem, začal i poletovat. Rozhodli jsme se, že mu vrátíme svobodu. Překvapila nás jeho přítulnost. Dlouho seděl na ruce, nechal se hladit. Pak roztáhl křidélka a vzlétl vysoko k nebi. Tak tedy hodně štěstí!

Celý článek...
 
Soutěžní video 6. B PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
06. listopad 2012

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) vypsal u příležitosti připomenutí 25 let od podpisu Montrealského protokolu videosoutěž pro studenty a mladé lidi do 25 let. Cílem dohody, kterou podepsaly všechny státy světa, je ochrana ozonové vrstvy.

Celý článek...
 
Velké říjnové čtení PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová + žáci 7. B   
02. listopad 2012

Celý článek...V pátek 5. října 2012 se vypravily dvě třídy – 7. B a 8. B za doprovodu svých češtinářek do Městské knihovny Břeclav. Zde se konalo jako každoročně Velké říjnové čtení, kterého se zúčastnili i žáci z Gymnázia Břeclav a ZŠ Kupkova. Z každé třídy představili svou oblíbenou knihu čtyři žáci a po vysvětlení, proč si dnes s sebou přinesli právě tento titul, nám přečetli předem vybranou ukázku. Největší úspěch měly samozřejmě humorné příběhy, kterým vévodil Deník malého poseroutky. Svou ukázkou všechny přítomné dočista o(c)hromil i ředitel knihovny a přispěl tak hned v úvodu k příjemné a uvolněné atmosféře.

Celý článek...
 
Exkurze do Technického muzea v Brně PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
02. listopad 2012

Celý článek...V úterý 30. října se vydali žáci 7. tříd autobusem na exkurzi do brněnského Technického muzea. V budově této instituce se rozdělili po třídách na tři skupiny. Program byl se zaměstnanci muzea předem domluven, a tak se například 7. A jako první vydala až do nejvyššího patra budovy na „školu hrou" v Technické herně. Tam si mohli ve vymezeném čase osahat a „na vlastní ruky" vyzkoušet různé fyzikální jevy.

Celý článek...
 
První kolo školních turnajů PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
31. říjen 2012

Minulý týden bylo uzavřeno první kolo školních turnajů v softbalu a T-ballu. Obě klání se uskutečnila na starobřeclavském „Pastvisku". Nejdříve se 19. října střetli starší žáci v softbalu. Šest týmů bylo rozděleno do dvou skupin, v první se utkaly ZŠ Slovácká, ZŠ Dolní Dunajovice a ZŠ Šitbořice, ve druhé byly nalosovány ZŠ Lednice, ZŠ Kupkova a ZŠ Klobouky. Družstvo naší školy postupně porazilo Dolní Dunajovice, poté Šitbořice a ve finále turnaje si poradili i s Lednicí.

Celý článek...
 
Pomoc Africe PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
17. září 2012

Celý článek...Darovat s dobrým pocitem a rozmyslem je umění. Denně se v ulicích setkáváme s žádostmi o příspěvky na nejrůznější účely a pro člověka s dobrým srdcem a ochotou pomoci je stále obtížnější se rozhodovat, zda a na co přispět a hlavně o pomoci nestačí jen mluvit, je třeba něco konkrétního dělat.

Celý článek...
 
Naše přírodní zahrada PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
17. září 2012

Naše přírodní zahradaZahrady jsou již po desetiletí místem odpočinku, inspirace a především setkávání. V rámci projektu Přírodní zahrady bez hranic vzniká od roku 2009 síť přírodních zahrad po vzoru rakouského projektu Natur im Garten. Akci „Přírodní zahrada" uvedl do života zemský hejtman Mgr. Wolfgang Sobotka a je iniciativou spolkové země Dolní Rakousy v kooperaci s organizací "die umweltberatung" a četnými partnery.

Celý článek...