warningPrávě prohlížíte archiv webu ZŠ Slovácká.
Aktuální web najdete na adrese slovacka.cz

příspěvková organizace
Ředitel školy: Mgr. Iva Jobánková
ijobankova@slovacka.cz | 519 361 282
IČO: 60680709

Školní zpravodaj 2010/2011
Loučení se školním rokem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
01. červenec 2011

Učební pomůcky jsme uložili do kabinetů, ze sešitů jsme vytrhali nepopsané papíry, žákovské knížky jsme svázali a zanesli do archivu, v třídních knihách jsme vyškrtali prázdné kolonky a zapsali poučení na prázdniny. Třídy jsme vyklidili a nachystali na opravy a malování. Rozdali jsme výroční vysvědčení, často provázené pochvalou.

Celý článek...
 
Můj zážitek z recitační soutěže PDF Tisk Email
Autor článku: Pavlína Kamenská, 8. B   
01. červenec 2011

Předávání ocenění za tvorbu školního sborníku v Praze se zúčastnila také Pavlína Kamenská, výrazná členka novinářského kroužku. Přinášíme ukázku jejího tvůrčího psaní. Dnes na téma recitační soutěž.

Upřímně musím přiznat, že učit „básničku" jsem se začala až den před třídním kolem. Naštěstí text byl lehký a navíc jsem recitovala společně s mou kamarádkou Marií Jančálkovou. Řekly jsme si, že možná než básnička bude lepší úryvek z nějakého dramatu nebo prózy.Vybraly jsme si pasáž ze Šalamouna, ve které se hádají dvě ženy o jedno dítě. Oběma nám bylo předem řečeno, že nemůžeme být hodnoceny, protože je to soutěž pro jednotlivce, ale i tak jsme se těšily, protože jsme si s textem vyhrály a chtěly to předvést.

Celý článek...
 
Nadílka našich dílek PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
01. červenec 2011

Letos jsme pořádali již osmý ročník autorského čtení, tentokrát s titulem Příroda kolem nás aneb A to je ta krásná země.

Z nejlepších prací pravidelně vzniká sborník, jehož editorem je paní učitelka Romana Prknová, předsedkyně předmětové komise českého jazyka na naší škole. Na každé srpnové schůzce předmětové komise nás překvapí novým nápadem. Novinkou letošního roku bylo přihlášení našeho sborníku do celostátní soutěže, kterou vyhlásilo občanské sdružení Abeceda. Velmi nás potěšilo, že jsme získali čestné uznání a dostali se na mapu sborníků. Pro ocenění jsme se vydali v sedmičlenné posádce do Prahy.

Celý článek...
 
Beseda se starostou PDF Tisk Email
Autor článku: Žáci 9. B   
24. červen 2011

Ve středu 8. června jsme se v knihovně setkali s břeclavským starostou Oldřichem Ryšavým.

Nejdříve jsme si vyslechli krátký úvod, který si pan Ryšavý připravil. Na pana starostu jsme si přichystali otázky, na které jsme měli prostor se zeptat. Zazněly otázky typu: Co se bude dít s břeclavským zámkem? Jaké další renovace se chystají v nejbližších letech? Pan starosta odpovídal na všechny naše otázky a jsem ráda, že se zajímá o to, co si myslí naše generace a snad bude v jeho volebním období dobrým starostou.

Celý článek...
 
Na Pohansku PDF Tisk Email
Autor článku: Lea Brázdilová, 7. B   
22. červen 2011

Na PohanskuV pátek 10. června jsme se vydali na Pohansko sbírat odpadky. Akce se zúčastnily dvě třídy - 7. B a 7. C .

Ráno už před osmou hodinou jsme se začali pomalu scházet před budovou naší školy. V osm dorazili i poslední opozdilci a mohli jsme vyrazit na cestu. Ta vedla přes autobusové nádraží, okolo parku a pod mostem směr parkoviště, kde byla naplánovaná první přestávka. Na parkovišti už čekali organizátoři a krátce nás poučili o tom, co bychom do pytle strkat neměli (sklo a jiné ostré předměty) a co naopak ano (papíry a PET láhve). Vybavili nás pytli na odpadky a rukavicemi, paním učitelkám svěřili repelenty, kdyby bylo třeba nás nastříkat. Konečně jsme měli všechno, už zbývalo jen si rozdělit strany. Po pravé straně silnice sbírala 7. B a po levé 7. C. Chvilku trvalo, než se toho všichni chytili, ale nakonec sbíral snad každý. Všechno šlo perfektně až na občasné prodírání se křovím pro pohozený papírek. Musím však přiznat, že jsem byla mile překvapená, čekala jsem, že tam bude mnohem víc odpadu.

Celý článek...
 
Masaccio na Pálavě PDF Tisk Email
Autor článku: Milan Nguyen, 7. B   
17. červen 2011

Celý článek...Stejně jako minulý rok i letos jsme jeli s výtvarným spolkem Masaccio na Pálavu, abychom krásu jarní přírody přenesli na papír. Naše putování jsme spojili s tradiční přírodopisnou exkurzí šesťáků „Rozkvetlou Pálavou".

Autobusem jsme se dostali do Klentnice, odtud jsme šli pěšky nahoru na kopec, až jsme došli k chaloupce, kde jsme chvíli malovali právě toto stavení. Potom jsme stoupali na Děvičky a kreslili jsme zříceninu hradu. Až jsme to nakreslili, sešli jsme do Pavlova a čekali jsme na autobus domů.

Celý článek...
 
V K-centru PDF Tisk Email
Autor článku: Pavlína Kamenská, 8. B   
13. červen 2011

Celý článek...Hanny by mohla být další normální holka, která si žije svůj každodenní život s běžnými starostmi. Ráno by mohla v klidu vstát a jít do práce, třeba do nějaké kanceláře. Ale místo, kde Hanny pracuje, rozhodně není kancelář a její život je všelijaký, ale jistě ne všední a prázdný. Každé ráno totiž vstává s důležitým posláním – pomáhat lidem s drogovou závislostí v K-centru.

Celý článek...
 
Na exkurzi v Kovosteelu PDF Tisk Email
Autor článku: Darina Ondrejková, Barbora Tučková, Markéta Králíková, Markéta Rosochová, 6. B   
03. červen 2011

Školní výlet na hrad Buchlov jsme spojili s exkurzí ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tam jsme si prohlédli společnost KOVOSTEEL, zabývající se zpracováním odpadů.

Celý článek...
 
V Poháru rozhlasu dvakrát první PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková, členové novinářského kroužku   
02. červen 2011

V úterý minulý týden jsme se zúčastnili krajského kola Poháru rozhlasu v atletice. Je to soutěž družstev, naše škola si vybojovala v okresním finále postup ve všech čtyřech kategoriích.

Celý článek...
 
Softbalisté v krajském finále PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
01. červen 2011

Celý článek...Po loňském velmi úspěšném roce se i letos náš softbalový tým probojoval do krajského finále školních družstev. Utkali jsme se se dvěma soupeři ze ZŠ Blansko, Salmova a z Gymnázia Matyáše Lercha Brno.

Celý článek...
 
Pomoc zvířatům PDF Tisk Email
Autor článku: Natálie Sůkalová, 7. B   
31. květen 2011

Celý článek...Naše škola již několikrát pomohla zvířatům, která nakonec měla úspěšný konec. Celý první stupeň nosil potřeby pro domácí zvířata, které pak odvezli do útulku v Bulharech. Je to velmi pěkný pocit, když škola pomáhá jak zvířatům, která jsou v nouzi, tak i těm, která na tom nejsou tak špatně.

Celý článek...
 
Uč se synu moudrým býti aneb Pradědeček po škole PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
31. květen 2011

Celý článek...V úterý 17. května proběhla v Městském muzeu a galerii Břeclav vernisáž výstavy pod názvem Uč se synu moudrým býti aneb Pradědeček po škole.

Celý článek...
 
Střípky z Prahy PDF Tisk Email
Autor článku: Žáci 8. C   
27. květen 2011
Celý článek...

V úterý 10. května většina z nás nemohla dospat a už patnáct minut před srazem jsme stepovali u vlakového nádraží, aby nám neujelo Pendolino. Jeli jsme na výlet do Prahy!

Celý článek...
 
Setkání s uměním PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Dagmar Malinová, PaedDr. Jitka Bálková   
26. květen 2011

Celý článek...Počátkem května proběhl mezinárodní happening Setkání s uměním, který již po sedmnácté organizovalo Gymnázium Břeclav. Této akce se tradičně účastní žáci naší školy – členové výtvarného spolku Masaccio. Letos si nejlépe vedla Aneta Garčicová z 9. C a ve velké konkurenci získala 3. místo. Členové novinářského kroužku pozvali výtvarníky do redakce a položili jim pár otázek.

Mgr. Dagmar Malinová

Celý článek...
 
Krajské kolo Poháru rozhlasu 2011 PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Milan Klim   
24. květen 2011
Celý článek...V úterý 24. 5. se v areálu TJ Lokomotiva Břeclav uskutečnilo krajské kolo Poháru rozhlasu. Závodu se zúčastnilo 30 družstev, 15 dívčích a 15 chlapeckých. Naše škola se tradičně svými výkony prezentovala dobrým umístěním.
Celý článek...
 
T-ballový kroužek na dalším turnaji PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
18. květen 2011

Ve čtvrtek 12. 5. se chlapci z prvního stupně, kteří pronikají do tajů  softbalu, zúčastnili dalšího turnaje břeclavské T-ballové ligy pořádané SVČ Duhovka. Tentokrát se turnaj uskutečnil na starobřeclavském Pastvisku.

Celý článek...
 
Softbal v Lednici PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
11. květen 2011

Oslabeni o tři hráče týmu (Thomas Gažda, Luděk Opluštil a Tomáš Michalica) nastoupili minulý pátek členové školního softbalového klubu k druhému turnaji žákovské soutěže školních družstev okresu Břeclav v této pálkovací hře. Chybějící hráče nahradili Lukáš Kubát, Jakub Sedláček a Vojtěch Forman (všichni 5. A) z týmu T-ballu. A nevedli si vůbec špatně. Ba naopak, zapadli mezi starší přímo skvěle.

Celý článek...
 
Jarní soustředění sportovních tříd PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Alexandr Herman   
11. květen 2011

Celý článek...Jako každým rokem i letos v měsíci dubnu absolvovalo více jak 110 žáků ZŠ Slovácká jarní sportovní soustředění. Celá akce byla rozložena do dvou týdnů a konala se v areálech TJ Lokomotiva Břeclav a školy Slovácká.

Celý článek...
 
Okresní kolo Poháru rozhlasu 2011 PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Milan Klim   
11. květen 2011
Celý článek...V úterý 11. 5. se v areálu TJ Lokomotiva Břeclav uskutečnilo okresní kolo Poháru rozhlasu. Závodu se zúčastnilo 13 družstev, 7 dívčích a 6 chlapeckých. Největší boje se odehrávaly, jako vždy, mezi školami Slováckou a Kupkovou.
Celý článek...
 
Projekt „Šaty dělají člověka“ PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
10. květen 2011

Práce na projektu je nesmírně náročná, vyžaduje dobré organizační a tvůrčí schopnosti, zabere mnoho času, zato pocit z dokončeného díla je neopakovatelný. Na počátku je nějaký nápad, návrh, často nebývá ani nijak konkrétní, ale správným vedením se přetvoří v hmatatelné hodnoty. Stejně tak se rodil i náš projekt žáků druhého stupně Šaty dělají člověka.

Celý článek...
 
6. ročník - Přednáška o vývoji hudebních nástrojů PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Sylva Hrubá   
05. květen 2011

Celý článek...V pondělí 4. dubna se žáci 6. tříd zúčastnili přednášky Vývoj hudebních nástrojů od pravěku, přes starověk, středověk a renesanci do současnosti.

Mgr. Pavel Macků, Ph.D., děti seznámil s historií vývoje hudebních nástrojů. Žáci měli možnost vidět a slyšet některé středověké a renesanční nástroje jako např. zvířecí rohy, loutnu, psaltérium a středověkou harfu. Seznámili se s téměř kompletní vývojovou řadou všech druhů dechových a strunných nástrojů od prehistorických až po současné formy.

Celý článek...
 
Velikonoční tradice žije PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
30. duben 2011
Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka, obarvím je, vymaluji, všechny kluky podaruji,

pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám.

Celý článek...
 
O bavlně s Fair trade PDF Tisk Email
Autor článku: Pavlína Kamenská, 8. B   
28. duben 2011

Upřímně jsem čekala nudnou přednášku o tom, jak se zaseje semínko a vyroste z něj kytička. Ale tohle bylo jiné, zajímavější.

Přednášet nám přišli dva sympatičtí dobrovolníci Fair trade Džespr a Jitka. No přednášet, spíš to byla taková přátelská beseda, kde se dalo otevřeně diskutovat, ptát se a poznávat. Na začátek jsme si sjednali pravidla, podle kterých se budeme chovat. V podstatě šlo jenom o to, že si nebudeme skákat do řeči, a když bude někdo chtít ticho pro svůj monolog, zvedne ruku a po něm všichni ostatní, aby dali najevo, že to berou na vědomí.

Celý článek...
 
S němčinou do jarní Prahy PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
15. duben 2011

V úterý 5. dubna 2011 jsme s Martinou Tučkovou (9. B) vyrazily ku Praze, kde se následujícího dne konalo celostátní kolo konverzační soutěže v NJ pro kategorie II A, II B a II C. V Praze jsme se po příjezdu ubytovaly v hostelu Klamovka, který nám zajistil mnoho napínavých chvil a nejedno překvapení.

Celý článek...
 
Softíci vítězně PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
11. duben 2011

V pátek 8. dubna se na hřišti v Lednici uskutečnilo 3. kolo T-ballové soutěže (softbal nebo baseball pro nejmenší). Po podzimních turnajích v hale v Charvátské Nové Vsi se utkala družstva základních škol ze Staré Břeclavi, Charvátské Nové Vsi, Lednice a Břeclavi Slovácké na venkovním hřišti.

Celý článek...
 
Úspěchy našich žákyň v německém jazyce PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
04. duben 2011

Už jen necelý týden a Martina Tučková z 9. B bude soutěžit v ústředním kole konverzační soutěže v německém jazyce. Cesta do Goethe-Institutu v Praze, kde se každoročně celorepublikové kolo olympiády koná, ovšem nebyla nikterak snadná. Martina jako vítězka školního kola kategorie II A postoupila do okresního kola ve Strážnici, kde 25. ledna 2011 na Purkyňově gymnáziu vyhrála. Kromě poukázky do hodonínského knihkupectví si svým vítězstvím vysoutěžila i postup do krajského kola, které proběhlo 2. března 2011 v Brně. Zjištění, že ve čtyřčlenné porotě budou 3 rodilí mluvčí, Martině zpočátku moc kuráže nepřidalo, ale nakonec se jí právě poslední část, a sice konverzace, skutečně vydařila. Díky tomu porazila všechny soupeře z ostatních okresů Jihomoravského kraje a šťastná i překvapená zároveň si od poroty převzala další malý dárek a také přihlášku do celorepublikového finále.

Celý článek...
 
Video pro královnu - zážitky z natáčení PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková, Pavlína Kamenská, 8. B   
31. březen 2011

Celý článek...Pavlína Kamenská je nadaná, pracovitá a úspěšná členka novinářského kroužku. Zároveň se zúčastnila nahrávání videopohlednice pro královnu, proto se mohla na schůzce mladých novinářů bezprostředně po natáčení podělit o své nevšední zážitky. Potom usedla k počítači, aby vše zaznamenala.

PaedDr. Jitka Bálková

Celý článek...
 
Video pro královnu PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Vladimíra Gottwaldová   
31. březen 2011

V lednickém zámku ožili Lichtenštejnové a s nimi i historie

Zhruba před dvěma měsíci se žáci z osmé třídy rozhodli zapojit do soutěže Video pro královnu, která probíhá pod patronátem velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a pod záštitou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR. Úkolem bylo natočit krátkou videopohlednici v angličtině, ve které žáci představí místo, kde žijí. Naši žáci tento úkol pojali opět velmi zajímavě a netradičně.

Celý článek...
 
Paragraf 11/55 PDF Tisk Email
Autor článku: Martina Štěpničková, 8. B   
28. březen 2011

Celý článek...Ve středu 9. března 2011 se uskutečnila na naší škole soutěž „Paragraf 11/55". Projekt je určen žákům 2. stupně, zaměřuje se na problematiku dodržování zákonů a cílem je soutěživou formou posílit právní vědomí dětí.

Celý článek...
 
Volejbalový kroužek PDF Tisk Email
Autor článku: Radka Haladyová, 7. B   
14. březen 2011

Kroužek vede paní učitelka Lenka Fabikovičová, která je skvělá trenérka. Jezdí s námi na turnaje, které se většinou odehrávají v Brně. Často nás doprovází i rodiče.

Celý článek...
 
Vzpomínky na školní ples PDF Tisk Email
Autor článku: Radka Haladyová; Romana Přibylová, 7. B   
07. březen 2011

Učitelé, žáci, rodiče, babičky i dědové se sešli na 10. jubilejním plese naší školy. Ples zahájil pan učitel Jan Čápek, všechny přítomné přivítala paní ředitelka.

Celý článek...
 
Slovácká čte dětem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková a členové novinářského kroužku   
02. březen 2011

Celý článek...Celý článek...Projekt Slovácká čte dětem dospěl na druhém stupni do závěru a členové novinářského kroužku se pokusili vytvořit mozaiku z některých přečtených titulů, obohacenou o rozhovor s paní učitelkou Dagmar Malinovou.

V první fázi projektu žáci poslouchali úryvky knih, které jim četly paní učitelky v hodinách češtiny, ve druhé fázi žáci tvořili ilustrace v hodinách výtvarné výchovy. Po ročnících byla vyhlášena soutěž o nejlepší ilustrace.

Celý článek...
 
Autorské čtení PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
24. únor 2011

„Právě se zamilovala. Zamilovala se do stromu, ale také do větru, který stále kvílel a pohrával si s jejími vlasy, zamilovala se do přírody a chtěla ji poznat, srdce jí bilo o sto šest a ona konečně něco zaslechla z kmene, jako by se ozývalo velice tiché ahoj...velice tiše zašeptala ahoj." (Terka)

Celý článek...
 
Rozhovory nad atlasem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
15. únor 2011

Nejvíc mě baví, když se učíme o České republice.

Součástí školního života jsou nejrozmanitější soutěže. Některé probíhají na školní úrovni, jiné jsou organizovány od školních kol až po celostátní, příp. mezinárodní. K tradičním patří olympiády, mezi našimi žáky je zvlášť oblíbená zeměpisná. Školní kolo máme za sebou, a tak jsme vítěze či úspěšné řešitele pozvali do novinářského kroužku a zeptali jsme se jich na jejich dojmy ze základní části a ambice, s kterými hodlají jít do okresního kola.

Celý článek...
 
Testování SCIO-stonožka v 9. třídách 2010/2011 PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Šárka Čeperová (zástupkyně ředitelky školy)   
08. únor 2011

V době konkurence mezi školami, kdy si každý rodič může školu pro své dítě svobodně vybrat, je naprostou nezbytností sledování kvality vzdělávacího procesu a pravidelně podrobovat vědomosti žáků i jejich schopnost aplikace získaných vědomostí porovnání s žáky jiných škol v Jihomoravském kraji i celé ČR. Sledování kvality výsledků pedagogického procesu je sledován pomocí mnoha různých ukazatelů a jedním z nich je testování pomocí srovnávacích písemných prací. Naše škola využívá testování společnosti SCIO (v 5., 6. a 9. třídách) z českého jazyka, matematiky, obecných studijních předpokladů a anglického jazyka (Aj pouze v 9. třídách) a KALIBRO (v 9. třídách) z českého jazyka – čtení a práce s informacemi, matematiky, humanitního základu (dějepis, občanská výchova), přírodovědného základu (přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie) a cizího jazyka. Podrobné výsledky těchto testování umožňují škole každoročně porovnávat úroveň svých žáků s výsledky v minulosti i hlídat si srovnání s ostatními školami v ČR. Tyto výsledky jsou také pečlivě analyzovány vyučujícími na schůzkách předmětových komisí, které z nich vyvozují potřebné didaktické závěry.

Celý článek...
 
Nacvičovali jsme umělé dýchání PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
07. únor 2011

Celý článek...Žáci osmého ročníku si v další laboratorní práci zaměřené na první pomoc nacvičovali umělé dýchání.

Celý článek...
 
Meteorologická měření PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Jana Vymazalová; Jan Klika, 6. C   
27. leden 2011

Po půlroční odmlce bylo od 1. ledna 2011 obnoveno měření údajů ve školní  meteorologické budce, která je umístěná na nádvoří školy. Tohoto měření se pod vedením paní učitelky Vymazalová ujal nadšený amatérský meteorolog Honza Klika z 6. C společně se spolužákem Markem Zugárkem.

Celý článek...
 
Jak na zlomeniny PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
27. leden 2011

Celý článek...Každý z nás se může kdykoliv dostat do situace, ve které bude potřebovat, nebo dokonce sám poskytovat první pomoc.

Většinou při drobných poraněních si postižený poradí sám, ale jsou situace, ve kterých se neobejdeme bez pomoci cizí osoby. Většinou si tuto pomoc vyžádá závažné postižení zdraví, kdy je nezbytná správně poskytnutá a okamžitá první pomoc. Nejdůležitější pro poskytování první pomoci je: rychlost, účelnost, rozhodnost. To mohly zjistit děti z 8.tříd, které letos čeká několik laboratorních prací z přírodopisu týkajících se I. pomoci.

Celý článek...
 
Erb Břeclavi se povedl PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Dagmar Malinová; Mgr. Šárka Malinkovičová; Romana Přibylová; Milan Nguyen, 7. B   
26. leden 2011

Celý článek...V poslední době jako by se roztrhl pytel s různými rekordy a prezentacemi podporujícími ekologické myšlení a konání. Ani žáci ZŠ Slovácká nestojí v tomto ohledu stranou.

Už na podzim se členové výtvarného spolku Masaccio zapojili do nyní tolik medializovaného pokusu o světový rekord v sestavení galerie znaků měst a obcí ČR vyrobených z odpadových materiálů vyhlášeného agenturou Dobrý den z Pelhřimova. O tom, že toto snažení bylo úspěšné, svědčí účast žáků ZŠ Slovácká na veletrhu GO a Regiontour 2011 v Brně. Znak města Břeclavi sestavený z víček PET lahví, kartonu a sololitu byl vybrán z více než tisíce znaků mezi 40 nejlepších a na tomto veletrhu také prezentován.

Celý článek...
 
Školní kolo olympiády v německém jazyce PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
24. leden 2011

Ve druhém týdnu letošního roku si zasoutěžilo sedm žákyň a tři žáci 2. stupně ve školním kole olympiády v německém jazyce. Účastníci byli rozděleni podle věku do dvou kategorií - o první místo a tím i postup do okresního kola bojovali v pondělí 10. ledna v kategorii I. A žáci 7. B a v kategorii II. A se v úterý 11. ledna utkalo 5 žáků z 8. B a 9. B. Soutěž se skládala ze tří částí, nejdříve žáci prokázali své znalosti při čtení textu s porozuměním, následoval poslech s porozuměním a poslední částí byla (asi nejobávanější) konverzace před dvoučlennou porotou. Každý soutěžící si hodil kostkou, aby si „vylosoval“ jedno z pěti zadaných konverzačních témat, která si všichni zpracovávali již od podzimu 2010. Hned dva z deseti žáků měli to štěstí, že jim padla šestka = žolík, a mohli si tak vybrat téma podle své chuti. K vylosovanému tématu si účastníci olympiády vytáhli ještě jednu modelovou situaci a mohli se deset minut připravovat na „potítku“, kde měli k dispozici překladový slovník.

Celý článek...
 
Chemický kroužek PDF Tisk Email
Autor článku: Markéta Rosochová, 6. B   
19. leden 2011

Chemický kroužek je na naší škole velmi oblíbený. Vznikl za účelem rozvíjení znalostí chemie zábavnější formou.

Zajímalo mě, jak to v takovém chemickém kroužku vypadá, protože jsem o něm chtěla napsat krátkou reportáž. Tak jsem se tam jedno prosincové pondělí vypravila se svou spolužačkou Markétou Králíkovou, také členkou novinářského kroužku. Když jsme vstoupily do chemické laboratoře, spatřily jsme žáky v dlouhých bílých pláštích (připomínali mi trochu doktory). Stouply jsme si ke dveřím, abychom nepřekážely, dívaly jsme se na lití olova a jiné pokusy. Mezitím paní učitelka Mrákavová připravovala chemickou limonádu. Zkrátka to bylo báječné!

Celý článek...
 
Využití stavebnice LEGO ve výuce PDF Tisk Email
Autor článku: PaedDr. Jitka Bálková, Bc. Gabriela Šubová   
18. leden 2011

Využití stavebnice LEGO ve výucePředmět pracovní výchova má v šestém a sedmém ročníku dvě části. Jednu tvoří tradiční pěstitelské práce, druhou modernější design a konstruování. V minulém článku o práci sedmáků jsem slíbila zprávu z návštěvy u šesťáků. Pracují se stavebnicí LEGO a není pochyb, že se na tyto hodiny zvlášť těší. Podrobnější informace nám poskytla paní učitelka Gabriela Šubová, která předmět vyučuje.

Jitka Bálková

Celý článek...
 
Předvánoční Vídeň PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
17. leden 2011

Poslední dny před vánočními prázdninami byly plné kulturních akcí a událostí. Ti menší si užívali vánoční dílničky, mnoho žáků i vyučujících se řadu dní věnovalo náročným přípravám na školní akademii, které vyvrcholily v pátek 17. prosince 2010, a někteří žáci jazykových tříd (6. B, 7. B, 8. B a 9. B) si adventní čas zpestřili výletem do vánočně laděné Vídně.

Celý článek...
 
Turnaj v piškvorkách PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
10. leden 2011

Tak jako každý rok, stejně i před uplynulými vánočními prázdninami se na naší škole uskutečnila soutěž v piškvorkách.

Po soubojích ve třídách se ve středu 22. 12. 2010 utkali nejúspěšnější řešitelé v celoškolním kole.

Celý článek...
 
Naši úspěšní v psaní PDF Tisk Email
Autor článku: Markéta Mužíková, 9. B   
05. leden 2011

Celý článek...Každoročně se žáci naší školy zapojují do soutěže v psaní na klávesnici PC. Pravidelně také prokazují značnou zručnost, která bývá oceněna nejlepším hodnocením. Letos si v soutěži nejlépe vedla a první místo získala Markéta Mužíková z 9. B, jež se s námi podělila o bezprostřední zážitky. Krásné třetí místo vybojoval Filip Garšic z 9. C. Oběma děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme k úspěchu.

Celý článek...
 
Školní akademie PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
22. prosinec 2010

Rok 2010 končí a žáci naší školy se s ním rozloučili vánoční akademií. Ukázali, že jsou to děti šikovné nejen ve školních lavicích.

Pořadem provázely Dorota Zemánková z 5. C a Radka Haladyová ze 7. B. Nejprve přivítaly malé roztleskávačky a po nich postupně uváděly jedno číslo po druhém, jak si můžeme přečíst na přiloženém programu akademie (PDF). Závěr akademie se nesl v duchu přicházejících Vánoc.

Celý článek...
 
Bible a my - školní kolo PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Irena Kyliánová   
22. prosinec 2010

Celý článek...V křesle, s šálkem horkého čaje a knihou v ruce se i podzimní nepohoda zdá docela snesitelná.

Právě v tomto čase otevírali mladí lidé se zájmem o historii častěji než obvykle Knihu knih – jak se někdy Bibli říká. Na základních školách a gymnáziích totiž koncem podzimu probíhala základní a poté okresní kola soutěže Bible a my.

Celý článek...
 
Od šamana po penicilin PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Irena Kyliánová   
20. prosinec 2010

Celý článek...Ve zdraví i v nemoci – od šamana po penicilin byl podtitul letošní dějepisné olympiády.

Její školní kolo se odehrálo v pátek 10. prosince 2010. Soutěž vyhlašuje Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, a její téma je tedy stejné ve všech českých školních lavicích.

Celý článek...
 
Člověk a svět práce PDF Tisk Email
Autor článku: PaedDr. Jitka Bálková; Bc. Gabriela Šubová; foto: Bc. Gabriela Šubová   
17. prosinec 2010

Celý článek...Nejen že si modely sami vyrábíme, ale velkou výhodou je velké množství stažitelných modelů na internetu.

Člověk a svět práce - tak označujeme jednu ze vzdělávacích oblastí školního programu. Její obsah tvoří praktické dovednosti a teoretické znalosti, které žák bude moci uplatnit při výběru budoucího povolání a ve svém konkrétním a každodenním životě.

Celý článek...
 
Novinářský kroužek PDF Tisk Email
Autor článku: Pavlína Kamenská; foto: Nikol Judexová, 8. B   
09. prosinec 2010

Celý článek...Do novinářského kroužku chodí žáci od šesté až po devátou třídu. V čele stojí paní učitelka Jitka Bálková, která nám pomáhá vytvářet články na webové stránky školy, ale také připravuje zajímavé úlohy na posílení slovní zásoby.

Celý článek...
 
Výstava „Historická škola aneb Ze školních lavic našich babiček a dědečků“ PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Dagmar Malinová   
07. prosinec 2010

Celý článek...Do světa svých prarodičů se mohou v současné době vrátit žáci, učitelé i náhodní návštěvníci na ZŠ Slovácká v Břeclavi. V Minigalerii Zimní zahrada je instalována výstava historických školních pomůcek a potřeb.

Celý článek...
 
Marťanská kronika na prknech Divadla Polárka PDF Tisk Email
Autor článku: Radka Haladyová, 7. B   
30. listopad 2010

2010-11-30 - Marťanská kronika na prknech Divadla PolárkaOpět po roce jsme navštívili divadlo Polárka v Brně. Sraz do divadla jsme měli na vlakovém nádraží. Vlakem jsme jeli do Brna, kde jsme vystoupili, a od nádraží jsme šli pěšky až do divadla. Jely spolu třídy 7. B a 7. C.

Po příchodu jsme měli půlhodinovou přestávku na svačinu. Všichni dali přednost pohodlné pohovce, která byla doplněna dětským sedacím koutkem.

Celý článek...
 
Nejkrásnější podzimní jablko PDF Tisk Email
Autor článku: Romana Přibylová; Milan Nguyen, 7. B   
25. listopad 2010

Celý článek...Naše spolužačka Radka Haladyová se zúčastnila výtvarné soutěže Podzimní jablko v kategorii 6. a 7. tříd a překvapivě vyhrála, i když ne poprvé. Minulý rok se soutěže nezúčastnila, ale předminulý rok tuto soutěž také vyhrála. Máme tu pro vás rozhovor s vítězkou.

Celý článek...
 
Do Anthroposu a na přehradu PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Jana Vymazalová; Pavlína Kamenská 8. B   
18. listopad 2010

Celý článek...Ve středu 10. 11. 2010 se žáci 8. B a 8. C spolu s paní učitelkou Šubovou a Vymazalovou vypravili na exkurzi do Brna.

Žáci 8. B zamířili nejdříve k Brněnské přehradě, kde si povídali o budování a významu přehrad, a poté plnili pracovní list tematicky zaměřený na město Brno a zdejší přehradu. Mezitím žáci 8. C absolvovali zajímavý výklad v Anthroposu.

Celý článek...
 
Krajský turnaj ve florbalu PDF Tisk Email
Autor článku: Filip Garšic, 9. C   
16. listopad 2010

Vítězství v okresním kole nás posunulo do krajského a po pravdě, moc jsme si nevěřili. Dvoutýdenní absence tréninků na nás šla vidět, a tak jakmile jsme dorazili do Podivína, bylo nám jasné, že nejsme schopni vyhrát.

Celý článek...
 
9. A v Praze PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
15. listopad 2010

Celý článek...3. listopadu odjeli žáci 9.A do Prahy na už tradiční exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky spojenou s návštěvou a prohlídkou památných míst české a československé historie. Protože někteří žáci ještě v Praze nebyli, bylo nutno nejdříve vysvětlit zásady pohybu po velkoměstě, chování v MHD, atd. Přesto jsme se nevyhnuli pádu hned při první jízdě metrem...Celý článek.... Po ubytování v hostelu Klamovka jsme navštívili informační středisko PS PČR a zhlédli film o historii parlamentarismu v Čechách a na Moravě. Protože poslancům zrovna probíhala přestávka v jednání, odložili jsme návštěvu sněmovny na další den a přemístili se do Paláce Flora, kde jsme v kině IMAX viděli film o práci a objevech Hubbleova teleskopu (při výuce Vesmíru na jaře zhodnotíme získané poznatky). Potom následovala pochodová část exkurze, v níž jsme z památného Vyšehradu prošli významná místa Prahy a skončili tento den na Staroměstském náměstí.

Celý článek...
 
Fyzika trochu jinak PDF Tisk Email
Autor článku: Romana Přibylová; Milan Nguyen, 7. B.   
15. listopad 2010

Jednou nám paní učitelka ve fyzice řekla, že všechny sedmé třídy navštíví Technické muzeum v Brně. Na počátku listopadu se tam vypravily společně třídy 7. B se 7. D a 7. A se 7. C.

Celý článek...
 
Kam na střední? PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková; Martina Štěpničková, 8. B   
10. listopad 2010

V letošním školním roce postoupili do devátého ročníku žáci, kteří se od šesté třídy učí podle školního vzdělávacího programu Škola pro život.

Celý článek...
 
Softbalový kroužek začal novou „sezonu“ PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný; Vlastimil Kubát   
01. listopad 2010

Celý článek...Ve třetím říjnovém týdnu začaly našim kolektivům dlouhodobé soutěže, na něž se začaly připravovat od začátku září.

Nejdříve proběhlo 18. 10. na lednickém hřišti úvodní kolo břeclavské T-ballové soutěže pro nejmenší softbalisty. Až na hladké vítězství proti ZŠ Lednice (16:2) naše kluky ostatní soupeři docela potrápili. Proti ZŠ Charvátská Nová Ves jsme museli dohánět její šestibodový náskok z první směny, což se podařilo v dohrávce zápasu běžeckým homerunem Lukáše Kubáta (13:11). Proti Staré Břeclavi museli chlapci naopak v dohrávce bránit hubený náskok z předchozích směn, což se nakonec podařilo jejich vlastní chybou na pálce (třikrát promáchnutý odpal), zvítězili jsme 12:10.

Celý článek...
 
Setkání nových žáků s paní ředitelkou PDF Tisk Email
Autor článku: Darina Ondrejková; Sabina Prajková, 6. B   
26. říjen 2010

Celý článek...V úterý 12. října o velké přestávce se měli všichni noví žáci dostavit do jídelny, kde na ně už čekala paní ředitelka.

A tak jsme se my všichni noví na Slovácké setkali s paní ředitelkou, která si s námi chtěla popovídat o tom, jak se nám ve škole líbí. Paní ředitelka nám ochotně odpověděla na všechny otázky. Některé nám sama položila. Na závěr se s námi rozloučila a popřála nám úspěšný školní rok.

Celý článek...
 
Mladý Pythagoras PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Jana Vymazalová   
26. říjen 2010

19. 10. proběhla školní matematická soutěž „Mladý Pythagoras", kterou zorganizovala p.uč. Vymazalová pro žáky 7. ročníku se zájmem o logické myšlení. Soutěže se zúčastnilo 8 žáků.

Celý článek...
 
Třiď odpad, budeš třída PDF Tisk Email
Autor článku: Bc. Gabriela Šubová   
22. říjen 2010

Celý článek...Třídit a sbírat starý papír se vyplatí. O tom se mohli přesvědčit druháčci (2.B), kteří ve sběrové soutěži zvítězili. Získali tak za odměnu, spolu s dalšími dvěma nejlepšími třídami, dorty.

V rámci environmentální výchovy se naše děti učí třídit odpad již mnoho let. Na začátku měsíce května proběhl na škole sběr starého papíru. Právě díky této akci se děti přesvědčily o tom, že sbírat staré noviny, letáky a kartony není zbytečné.

Celý článek...
 
Světový den zvířat 2010 PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Jaroslava Sůkalová   
21. říjen 2010

Celý článek...4. říjen byl Světovým dnem zvířat zvolen symbolicky podle data úmrtí Svatého Františka z Assisi, který se po celý život věnoval opuštěným a nemocným zvířatům. Tento svátek se slaví již od roku 1931.

Celý článek...
 
Přebor školy ve stolním tenisu PDF Tisk Email
Autor článku: Radim Kašník, 6. B; foto: Darina Ondrejková, 6. B   
14. říjen 2010

Celý článek...V pondělí 11. října se konal přebor žáků 2. stupně ve stolním tenisu, rozhodčím byl pan učitel Jan Kocáb.

Hrálo se ve dvou kategoriích – jednu tvořili žáci 6. a 7. tříd, druhou žáci 8. a 9. tříd. Nejlepším borcem z mladší kategorie byl Michal Holobrádek , druhý skončil Kryštof Balga a třetí místo si vybojoval Michal Florus. Všichni chodí do sportovní třídy 7. ročníku, tedy do 7. A. Ve starší kategorii se vítězem stal Zbyněk Nešpor z 9. A, druhé místo obsadil Michal Žilínek z 9. B a třetí místo získal Jakub Kolínek z 9. A.

Celý článek...
 
Na exkurzi do čističky PDF Tisk Email
Autor článku: Martina Štěpničková, Pavlína Kamenská, foto Nikol Judexová, 8. B   
11. říjen 2010

Celý článek...Všechny osmé třídy se v průběhu minulého týdne vypravily na exkurzi v rámci chemie.

Naše třída se seřadila v úterý ráno a v čele s paní učitelkou Malinkovičovou vyrazila do čističky odpadních vod, která se nachází na Bratislavské ulici. U vchodu nás přivítal jeden ze zaměstnanců, který nás seznámil s chodem v podniku. Téměř celý areál pokrývaly nádrže s vodou.

Celý článek...
 
Hallo, Planetino! PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
07. říjen 2010

Celý článek...Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Žáci třetích tříd se touto pravdou řídí se vším všudy, a tak si někteří přibrali k povinné angličtině i výuku německého jazyka.

Celý článek...
 
Pozvánka do studovny PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Romana Prknová   
05. říjen 2010

Je to už nějaký ten pátek, co mě poprvé napadlo, že naší škole chybí čítárna a studovna. Chyběly ale volné prostory a možná i trochu více nadšení, a tak myšlenka zůstala neuskutečněna.

Celý článek...
 
Tentokrát Island PDF Tisk Email
Autor článku: Markéta Rosochová, 6. B   
04. říjen 2010

Minulou středu jsme navštívili kino Koruna. Ne kvůli filmu, ale kvůli pořadu o Islandu, který připravila agentura Pohodáři.

Celý článek...
 
Do Brna za basketbalem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
04. říjen 2010

Mistrovství světa v basketbalu žen 2010 bylo oficiálně zahájeno ve středu 22. září na Špilberku. Po úvodních projevech ztemnělou brněnskou oblohu rozzářil sedmiminutový ohňostroj. Ve čtvrtek pak započaly boje v základních skupinách v Brně a Ostravě. Na úvodní zápas mezi Ruskami a Japonkami se vydal i šestatřicetičlenný výběr z našich sportovců v doprovodu paní učitelky Dominikové a pana učitele Klima.

Celý článek...
 
Seznamování na lanech PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
24. září 2010

Když se vypraví šedesát sedm šesťáků do přírody, nic jiného si nepřejí, než aby vyšlo počasí a nikomu se nic nestalo. A pak ještě aby to stálo za to.

Celý článek...
 
Kolik řečí umíš PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
14. září 2010

Náš Rek se dal
do učení cizích řečí –
a teď mňouká,
řehtá,
kokrhá
a mečí.

Mručí na mě:
Každý zmoudří věkem.
Kolik řečí umím,
tolikrát jsem Rekem!

(Jiří Žáček)

Celý článek...
 
Dopoledne s Ondrášem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
13. září 2010

Od rána až do poledne pro nás minulou středu tancoval vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Pro menší děti připravil vystoupení Zatoulané pohádky, žáci 2. stupně a páťáci zaujatě sledovali program provázený panem Etiketou Rande naslepo.

Celý článek...
 
Pár připomínek a informací PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
07. září 2010

Se začátkem školního roku si připomeňme, co nás čeká v nejbližších dnech.

Školní klub zahajuje činnost kroužků. Jaká je nabídka? Pro inspiraci můžeme nahlédnout do loňské nabídky, která je letos obohacena o volejbal, novinářský a dyslektický kroužek pro žáky 2. stupně, nebude se otvírat dramatický kroužek a dívčí klub. Poplatek za pololetí činí 100,-. Vedoucím školního klubu je Mgr. Jan Kocáb.

Celý článek...
 
Radostně na start PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
02. září 2010

Se začínajícím novým školním rokem v sobě ukrýváme nejrůznější přání. První bylo jistě splněno již včera hned po probuzení, když dešťové kapky ustaly, obloha se stala shovívavou, dokonce mezi mraky sem tam problesklo sluníčko a všichni od druhých tříd jsme se mohli shromáždit na školním dvoře, kde zahajujeme školní rok již mnoho let.

Celý článek...
 
Nový školní rok v novém PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
01. září 2010

Zatímco vloni nás naše školička přivítala v novém kabátku, letos můžeme obdivovat, co je pod ním.

Hned při vstupu nás okouzlí příjemnými barevnými tóny hlavní chodba. Do stran podél šatnových skříněk se rozlévají svěží odstíny jarní zeleně a v kombinaci se žlutou a oranžovou navodí radost a optimizmus.

Celý článek...