warningPrávě prohlížíte archiv webu ZŠ Slovácká.
Aktuální web najdete na adrese slovacka.cz

příspěvková organizace
Ředitel školy: Mgr. Iva Jobánková
ijobankova@slovacka.cz | 519 361 282
IČO: 60680709

Školní zpravodaj 2009/2010
Loučení s deváťáky a konec školního roku PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
30. červen 2010

Celý článek...Včera jsme se rozloučili s našimi deváťáky a jako milou vzpomínku na tento den uvádíme proslov Jakuba Kříže, žáka 9. B. Dnes jsme rozdali vysvědčení všem ostatním žákům, přejeme všem pěkné prázdniny a v novém školním roce na shledanou.

Celý článek...
 
Naši olympionici 5 – Jakub Holobrádek PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
29. červen 2010

Celý článek...Jakub Holobrádek se zúčastnil okresního kola pěti olympiád - matematické, chemické, dějepisné, zeměpisné a v českém jazyce. Ve všech zaznamenal přední umístění, stal se vítězem dějepisné a zeměpisné olympiády. Reprezentoval školu i okres v krajském kole až na češtinu ve všech zmíněných olympiádách. Nutno podotknout, že v češtině ho od postupu dělilo půl bodu. V kraji si nejlépe vedl v Zeměpisné olympiádě, stal se jejím vítězem a postoupil do celorepublikového kola. V krajském kole Dějepisné olympiády skončil třetí, ale vysoký bodový zisk mu umožnil účast v ústředním kole.

Celý článek...
 
Naši olympionici 4 - Karolína Laucká PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
29. červen 2010

Celý článek...Karolína Laucká je vítězkou okresního i krajského kola Soutěže v německém jazyce, letos v ústředním kole v Praze obsadila třetí místo, vloni stanula na stupínku nejvyšším. To svědčí o nebývalém nadání, ale i píli a houževnatosti.

Celý článek...
 
Naši olympionici 3 – Štěpán Káňa PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
28. červen 2010

Celý článek...Štěpán Káňa má mnoho zálib, ale dvě vášně - historii a chemii. Obě se staly jeho olympijskými disciplínami. V okresním kole Dějepisné olympiády vybojoval druhé místo, v Chemické olympiádě se umístil třetí. Z obou vyplynul postup do krajského kola, kde se umístil uprostřed startovního pole.

Celý článek...
 
Naši olympionici 2 – Kateřina Mrázová PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
28. červen 2010

Celý článek...Kateřina Mrázová zvítězila v okresním kole Soutěže v anglickém jazyce a v krajském kole obsadila 4. místo.

Celý článek...
 
Naši olympionici 1 – David Michalík PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
24. červen 2010

Celý článek...Končí školní rok a s ním dospěl do svého závěru také další ročník olympiád. Do bojů na okresní, krajské i celostátní úrovni významně zasáhli i žáci ZŠ Břeclav Slovácká. K nejúspěšnějším patří Karolína Laucká, Jakub Holobrádek, David Michalík, Kateřina Mrázová a Štěpán Káňa.

Celý článek...
 
Neuvěřitelné, jsme mistři! PDF Tisk Email
Autor článku: Tadeáš Kubát, 9. B   
22. červen 2010

Celý článek...Ve dnech 16. a 17. června se v Praze Krči v areálu baseballového a softbalového týmu Eagles uskutečnilo republikové finále školních lig softbalu pro ZŠ (neoficiální mistrovství republiky školních softbalových týmů).

Celý článek...
 
Ohlédnutí za Comeniem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
21. červen 2010

Na přelomu května a června se na naší škole mluvilo převážně anglicky, ale mohli jsme zaslechnout i divočejší italštinu, temperamentní španělštinu, drsnější němčinu a chladnou, ale nádhernou islandštinu. Po týdnu projektové setkání skončilo, ale zážitky a vzpomínky přetrvávají v nás.

Celý článek...
 
O drogách zas a znova PDF Tisk Email
Autor článku: Kuba Holobrádek, 9. B   
14. červen 2010

Minulý týden se naše třída zúčastnila dvou přednášek o nebezpečí spojeném s užíváním drog.
První z nich se konala v pondělí v naší tělocvičně a přítomni byli žáci od sedmého do devátého ročníku. Přednáška byla součástí akce Cyklo-běh proti drogám, během níž skupina lidí objíždí na kole celou republiku, zastavuje se ve školách a pořádá besedy se žáky. Tento nápad mi připadá zajímavý, ale přednáška sama ztratila na významu, neboť nás bylo současně moc a nebylo slyšet, co pán z týmu povídá.

Celý článek...
 
Dům seniorů plný umění PDF Tisk Email
Autor článku: Tadeáš Kubát, 9. B   
10. červen 2010

Ve středu 9. června 2010 se vypravili mladí výtvarníci z kroužku Masaccio při ZŠ Slovácká do Klubu seniorů na Stromořadní ulici, aby zde jeho členy potěšili svými díly.

Celý článek...
 
Přehazovaná na jedničku PDF Tisk Email
Autor článku: Marie Backová, 9. B   
09. červen 2010

V pátek 4. června 2010 pořádala TJ Lokomotiva Břeclav 4. ročník přehazované dívek. Děvčata pátých a šestých tříd bojovala o vítězství v kategorii mladších žákyň. Ve skupině starších žákyň soupeřila děvčata ze sedmých až devátých tříd. Organizátoři turnaje připravili pro soutěžící lákavé ceny. Vítězové se mohli těšit na balíčky plné sladkostí. Družstva předváděla strhující boje. V konkurenci se utkalo 16 družstev, a to z Břeclavi, Lednice, Mikulova, Velkých Pavlovic, Velkých Němčic, Valtic a Lanžhota. Pořadí bylo následující:

Celý článek...
 
Ze zahájení projektového setkání PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
07. červen 2010

V pondělí ráno proběhl před budovou školy malý přivítací ceremoniál všech delegací. Nejprve všechny přijala paní ředitelka a popřála jim hezky strávený čas u nás. Následovala uvítací řeč Sabiny Jablonické a Julie Polachové, při níž žáci prvního stupně postupně pozdravili žáky a učitele Itálie, Španělska, Německa a Islandu. Nechyběla lidová muzika a hoši předvedli, jak vypadá slavný slovácký verbuňk. Krásnou tečkou byl roznášený moravský koláček .

Celý článek...
 
Stříbrné pero pro Karolínu PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková; Karolína Laucká, 9.B; Karolína Nevělíková, 9.B; Filip Garšic, 8.C   
01. červen 2010

Když Centrum ekologické výchovy Pálava ve spolupráci se Základní školou Mikulov, Valtická 3 a Gymnáziem Mikulov vyhlásilo VI. ročník literární soutěže s ekologicko-přírodovědnou tématikou Zelené pero Jaromíra Tomečka, paní učitelku Prknovou hned napadlo, kterou práci do soutěže pošleme. Přesto jsme zadali slohový úkol v několika třídách a připojili jsme ještě dva příspěvky. Uzávěrka soutěže byla 31. března.

Celý článek...
 
Závěrečné setkání projektu Comenius PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
31. květen 2010

Od pátečního odpoledne jsou u nás na návštěvě učitelé a žáci ze čtyř zemí zapojených do projektu Comenius. Zatím pobývali v rodinách našich žáků nebo v hotelu, ale ode dneška se seznámí také s naší školou. Je připravena celá řada zajímavých činností, výletů, besed, ale největším zážitkem bude sportovní zápolení žáků i učitelů.

Celý článek...
 
Beseda s místostarostou PDF Tisk Email
Autor článku: Radka Hemalová, Pavel Budovič, 9. B   
28. květen 2010

V úterý 25. května 2010 se naše třídy 9. B a 9. C zúčastnily v Městské knihovně v Břeclavi besedy s panem místostarostou.

Celý článek...
 
Postup softbalistů do celostátního finále PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
28. květen 2010

V úterý 25. května se softbalový tým naší školy zúčastnil regionálního finále školních softbalových lig Jihomoravského kraje, kam se probojoval ze školní softbalové soutěže okresu Břeclav. Do klání se přihlásila čtyři družstva, ale tým za okres Brno-venkov nakonec nepřijel. Čekali nás tedy soupeři ze

Celý článek...
 
Praha aneb Náš poslední společný výlet PDF Tisk Email
Autor článku: Žáci 9.B   
26. květen 2010

Letošní školní výlet byl v něčem výjimečný. Byl to totiž poslední výlet s naší třídou. Sice jsme nejeli všichni, ale i přesto jsme si to užili.
Po příjezdu do Prahy jsme absolvovali zajímavou prohlídku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Později odpoledne jsme navštívili Vyšehrad, zastavili jsme se u Faustova domu, viděli jsme Národní divadlo a Betlémskou kapli, Prašnou bránu a mnoho dalších památek. Nejvíce se mi však líbila noční Praha. Procházet se setmělými uličkami, které nejsou přeplněné lidmi.
I druhý den se vydařil. Počasí bylo stálé, nikoho neokradli, nikdo se neztratil ani se nestala žádná jiná pohroma.
Tento výlet si všichni určitě budeme pamatovat a určitě budeme na něj všichni vzpomínat.

Celý článek...
 
Praha v nočním hávu PDF Tisk Email
Autor článku: Nikola Jurasová, 9. B   
25. květen 2010

Netušila jsem, že Praha je tak krásné, velké, romantické město. Noční prohlídka Prahy je nezapomenutelný zážitek. Jedním slovem - nádhera. Nikdy na to nezapomenu. Byl to nepopsatelný pocit.

Celý článek...
 
Guten Appetit! PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Blanka Kumštová   
24. květen 2010

„Fuj, to je přesolený," prohlásil zcela upřímně a po pravdě Lukáš, který ochutnal právě rozkrájené Rösti.

„Kdo má ten olej, kde je olej?" odskočila si Markéta na pár vteřin od Kartoffelpuffer na pánvičce. Mezitím menší skupinka žáků dojídala poslední porce vepřových i kuřecích řízků a z trouby se pomalu začínala linout slaďounká vůně tvarohovo-ovocného koláče, pekl se v ní totiž Blechkuchen. Kvásek na Bayerischer Pfannkuchen ještě nevykynul.

Celý článek...
 
Soutěž Občan ve fotografii PDF Tisk Email
Autor článku: Kristýna Osičková, 8. B   
20. květen 2010

Soutěž zaměřená na osobu TGM se mi velice líbila. Byla pěkně zorganizovaná a zajímavá. Na soutěži jsme potkali i naše bývalé učitele, pana učitele Pokorného a paní učitelku Dřímalovou. Byl to příjemně strávený den s mými spolužáky a rozhodně mi dají za pravdu, když řeknu, že i když jsme se neumístili, přejeme výhru družstvu naší školy z 9. B a že jsme si tento den moc užili. Příští rok už budeme mít výhodu díky letošní účasti a zkušenosti z ní. Chtěli bychom postoupit do finále, ale letos jsme tam jeli ne s cílem vyhrát, ale spíše získat vědomosti.

Celý článek...
 
Moje cesta k vítězství PDF Tisk Email
Autor článku: David Michalík, 9. B   
19. květen 2010

Po dlouhých přípravách nastal den, na který jsem se zároveň těšil a kterého jsem se zároveň obával. Obával jsem se neúspěchu a těšil se na to, že všechny mé přípravy tímto skončí - už žádné dlouhé hodiny strávené nad psaním studijního materiálu, už žádné stahování obrázků a dělání prezentací na poznávačku. Konečně se budu moci věnovat naplno i ostatním koníčkům.

Celý článek...
 
Okresní kolo dopravní soutěže PDF Tisk Email
Autor článku: Marie Backová, 9. B   
17. květen 2010

Ve čtvrtek 13. května 2010 se uskutečnilo okresní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů.

Celý článek...
 
Soutěž Občan a milá setkání PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
17. květen 2010

Po loňském úspěchu v regionálním kole soutěže Občan jsme letos vyslali soutěžit rovnou dvě družstva. Jedno tvořili loňští vítězové Štěpán Káňa, Jakub Holobrádek a Kateřina Mrázová z 9. B, o druhé se postarali nováčci v soutěži Kristýna Osičková, Kateřina Gálová a Martina Tučková z 8. B. Za odměnu s námi jel i Lukáš Helešic, který se poctivě připravoval pro případ, že by se některý ze soutěžících nemohl klání v Hodoníně zúčastnit.

Celý článek...
 
Exkurze 2. ročníků v nemocnici PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Věra Novotná   
11. květen 2010

Dne 7. dubna 2010 jsme využili nabídky exkurze do břeclavské nemocnice a se žáky 2. ročníku jsme absolvovali prohlídku vybraných provozů.

Celý článek...
 
Setkání s uměním PDF Tisk Email
Autor článku: Katka Mrázová, IX. B; Radka Šlancarová, IX. B; Karolína Laucká, IX. B   
11. květen 2010

Ve středu 28. dubna se konala v Břeclavi před gymnáziem soutěž Setkání s uměním. Z naší školy jsme se jako soutěžící zúčastnili Radka Šlancarová, Zdeněk Trubač a já. Za úkol jsme dostali vymodelovat jakoukoli sošku z různého materiálu, jako pletivo, karton, barevné papíry, sádrové kostky, provázek, drátek, špejle a popřípadě barvy a tuš. Na modelování jsme měli přibližně tři hodiny. Výtvory se poté dražily a peníze získané dražbou byly věnovány stacionáři v Břeclavi.

Celý článek...
 
Schůzka se slovem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
07. květen 2010

Třikrát do roka se scházíme v multimediální učebně, abychom se přesvědčili, jak je krásná naše řeč, jak je bohatá, rozmanitá, kolik nejrůznějších odstínů může vyjádřit. V průběhu školního roku připravujeme tři soutěže, v nichž sice vyhlašujeme vítěze, protože cítíme, že pro soutěžící je diplom za umístění velkým oceněním, avšak za daleko cennější pokládáme, že je na naší škole stále hodně žáků, kteří si český jazyk zamilovali a svou lásku chtějí představit ostatním.

Celý článek...
 
Dopravní soutěž PDF Tisk Email
Autor článku: Marie Backová, 9. B   
07. květen 2010

Celý článek...Ve čtvrtek 6. května 2010 se uskutečnilo okrskové kolo dopravní soutěže mladých cyklistů.

Soutěž byla rozdělena na mladší (6. - 7. třída) a starší (8. - 9. třída) kategorii. Monika Peterková, Jiří Čapka a David Fibinger (9. A) a já jsme soutěžili za starší kategorii, které se zúčastnilo celkem 7 družstev. Každoročně se soutěžilo ve čtyřech disciplínách - v jízdě podle pravidel silničního provozu, jízdě zručnosti, testech a poskytování první pomoci. Bohužel nám počasí letos jízdu podle pravidel silničního provozu nedovolilo uskutečnit. Ale i přesto jsme se naučili mnohým dovednostem, získali jsme nové zkušenosti a dobře si zasoutěžili.

Celý článek...
 
Břeclavský turnaj v T-ballu PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Vlastimil Fadrný   
04. květen 2010

V úterý 20. dubna proběhl na hřišti v Lednici druhý turnaj nové soutěže s názvem T-ballový pohár břeclavských škol. Jde o soutěž malých softballistů, kteří zahajují hru ne z nadhozu, ale z tzv. stativu.

Celý článek...
 
Návštěva 2. tříd v přírodním muzeu ve Strážnici PDF Tisk Email
Autor článku: Administrator   
02. květen 2010

Ve čtvrtek 25.3. 2010 jsme se vydali do nedaleké Strážnice na pořad Fašanky, fašanky, Velká noc ide..., který se konal v prostředí Muzea vesnice jihovýchodní Moravy.
Cílem pořadu bylo přiblížit období veselého konce masopustu, tiché postní rozjímání i radostné očekávání Velikonoc, se vším, co k nim patří.

Celý článek...
 
Školení hornických učňů PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr.Vlastimil Fadrný   
29. duben 2010

Na prašném škvárovém hřišti u základní školy v Lednici proběhl v pondělí 26. dubna první
z jarních turnajů školní softbalové ligy okresu Břeclav. Bojovat spolu přijeli tradiční účastníci této soutěže ZŠ Lednice, ZŠ Klobouky, ZŠ Břeclav Slovácká a nově se přidali hráči ze ZŠ Dolní Dunajovice.

Celý článek...
 
Pythagoriáda PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr.Vlastimil Fadrný   
28. duben 2010

Jako každý rok pořádala naše škola okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Po dva čtvrtky za sebou, 15. a 22. dubna, přijeli soutěžit nejlepší luštitelé matematických hádanek, kvízů a logických úloh ze svých škol.

Celý článek...
 
Putování rozkvetlou Pálavou PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr. Šárka Malinkovičová   
28. duben 2010

Ve dnech 6. - 9. dubna 2010 prožili žáci 6. tříd naší školy krásné slunečné, i když chladné dny na Pálavě.

Absolvovali totiž výukový program přímo v přírodě nazvaný Rozkvetlou Pálavou, který připravilo Centrum ekologické výchovy v Mikulově.

Celý článek...
 
Co dělat po termínu přijímacích zkoušek PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
26. duben 2010

Minulý čtvrtek a pátek proběhl 1. a 2. řádný termín prvního kola přijímacích zkoušek. Nyní nastalo období, kdy žáci očekávají výsledek přijímacího řízení. Níže připomínáme, co mají uchazeči o studium na SŠ v nejbližší době udělat.

Celý článek...
 
U hasičů PDF Tisk Email
Autor článku: Vojtěch Ondryska, Štěpán Pavliňák, Barbora Pavková, 6. C   
23. duben 2010

Již několikátý rok chodí naši šesťáci na exkurzi do místního HZS. Tam se dovídají, že náplní práce hasičů je nejen hašení požárů, jak se o tom můžete přesvědčit ve fotogalerii. Z letošní návštěvy napsali své postřehy žáci 6. C.

Celý článek...
 
Myslíme na vás! PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
22. duben 2010

Konec dubna je pro deváťáky čas, kdy se možná rozhoduje o jejich budoucím životě. Většina z nich jen čeká, zda budou přijati na jejich zvolenou školu. Odeslali přihlášku a uvidí, co bude dál. Stále ale zůstává část žáků, kteří si svůj další osud musí vybojovat. Tím bojem jsou přijímací zkoušky. První opravdové zkoušky, jež je seřadí do seznamu podle úspěšnosti, udělá se čára, která je závorou pro ty, již se nacházejí pod ní.

Celý článek...
 
Splněné přání PDF Tisk Email
Autor článku: Michaela Řeháčková, 6. C   
21. duben 2010

„Bohové," řekl Filemon, „dovolte nám stát se strážci a sluhy toho krásného chrámu, a až se naplní náš čas, kéž bychom zemřeli ve stejnou chvíli. Celý život jsme spolu žili ve svornosti a věrně jsme stáli při sobě. Ať nikdy nespatřím hrob své ženy a mne ať nemusí ona pohřbívat." (Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti)

Celý článek...
 
Pár postřehů ze Zeměpisné olympiády a něco navíc PDF Tisk Email
Autor článku: Jakub Holobrádek, 9. B, Jitka Bálková   
20. duben 2010

Svůj triumf jsem ani trochu nečekal, protože otázky byly opravdu zapeklité.

Celý článek...
 
Nejslavnější recitátorka PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
19. duben 2010

V polovině února jsem seděla ve svém kabinetě a ze sousední učebny dolehlo k mým uším, že vítězkou nejmladší kategorie je Helena Struhárová.

Celý článek...
 
Jeden z našich posledních výletů PDF Tisk Email
Autor článku: David Machovský, 9. D   
15. duben 2010

V úterý se naše třída společně s IX. B vydala na výlet do Třebíče a do Jaderné elektrárny Dukovany.

Celý článek...
 
Z první ruky PDF Tisk Email
Autor článku: David Michalík, 9. B   
15. duben 2010

Po dlouhých přípravách konečně nastal můj den D, kdy jsem měl šanci zúročit mé nabyté znalosti v okresním kole Biologické olympiády, která přetrhla pomyslnou šňůru mnoha roků, kdy byla organizována na naší škole a přemístila se do Duhovky, což s sebou neslo jak výhody, tak i nevýhody.

Celý článek...
 
Šťastná třináctka PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
14. duben 2010

Třináctého dubna pršelo od božího rána ani po poledni se počasí neumoudřilo, a tudíž v nás příliš dobrých pocitů nevzbuzovalo. Ale zeptejte se Kuby a Davida, jakou oni měli náladu. Dopoledne asi neměli čas vnímat kapky kolem, zato odpolední čas si vychutnali, jako by svítilo slunce!

Celý článek...
 
Postřehy z krajského kola Dějepisné olympiády PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková, Štěpán Káňa, 9. B, Jakub Holobrádek, 9. B   
13. duben 2010

Jakub Holobrádek a Štěpán Káňa reprezentovali naši školu i okres v krajském kole Dějepisné olympiády. Štěpán se umístil těsně za polovinou startovního pole, Kuba málem dosáhl na jeho vrchol. S obrovským počtem bodů stanul na třetí příčce a je naděje, že postoupí do ústředního kola! Oběma chlapcům děkujeme za příkladnou přípravu a Kubovi gratulujeme k úspěchu!

Celý článek...
 
Malování v plenéru PDF Tisk Email
Autor článku: Katka Mrázová, 9. B, Nikola Jurasová, 9. B, Radka Šlancarová, 9. B, Karolína Laucká, 9. B   
12. duben 2010

Počasí minulý čtvrtek bylo pro naše výtvarníky jako stvořené. Stačilo vzít desky, papír, do krabičky rudku a odebrat se pod širé nebe.

Celý článek...
 
Jak na paragrafy PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
07. duben 2010

Každoročně připravuje kabinet ORV pro žáky osmých tříd soutěž Paragraf 11/55, ne jinak tomu bylo i letos.

Celý článek...
 
Když už člověk jednou je… PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr.Vlastimil Fadrný   
06. duben 2010

...tak má koukat, aby byl. Tento výňatek z citátu jednoho z nejmoudřejších Čechů 20. století (J. Werich) mě napadl v posledních dnech, ve kterých jsem sledoval konání Jakuba Holobrádka z 9. B. Tato, nebojím se říci , osobnost naší školy totiž vše, do čeho se pustí, dělá s vervou, zaujetím a snahou o co nejlepší výsledek. Ať už jsou to soutěže vědomostní nebo sportovní.

Celý článek...
 
Softbalisté v Havlíčkově Brodu PDF Tisk Email
Autor článku: Mgr.Vlastimil Fadrný   
06. duben 2010

Ve volných dnech velikonočních prázdnin, 1. a 2. dubna, se naše softbalové družstvo zúčastnilo kvalifikace do celostátních lig kadetů (hráči ročníku narození 1994 a mladší), kterou pořádal oddíl Hroši Havlíčkův Brod. Další část zájemců o 1., 2., respektive 3. ligu bojovala současně v jihočeských Ledenicích. Týmy, které se kvalifikace nezúčastnily, byly nasazeny přímo do třetí ligy. Do H. Brodu se sjelo osm družstev z celé republiky, od Plzně až po Ostravu. Náš tým byl nalosován do skupiny s Opavou, Ostravou a domácími Hrochy.

Celý článek...
 
V jednom kole PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
31. březen 2010

Minulý týden byl poněkud kvapný. Kdyby se to týkalo jednoho člověka, řekli bychom, že neví, kde mu hlava stojí. Jenže pokud to takhle prožívá celá škola, s individuálním rčením si nevystačíme.

Celý článek...
 
Za úspěchem do Prahy PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
30. březen 2010

Ve středu 24. března po poledni jsme s Karolínou usedly do rychlíku a uháněly do hlavního města. Nadešel totiž čas celostátního kola Soutěže v německém jazyce.

Celý článek...
 
Katka v krajském kole PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
23. březen 2010

Kateřina Mrázová z 9. B postoupila jako vítězka okresního kola soutěže v anglickém jazyce do krajského kola, které se konalo minulou středu v Brně v Lužánkách.

Celý článek...
 
V republice čtvrtí PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
22. březen 2010

Přesně před týdnem nás Michal Holobrádek informoval o průběhu kvalifikace našeho florbalového družstva mladších žáků do republikového finále.

Ve čtvrtek ráno odjížděl náš celek pod vedením pana učitele Kocába do Uherského Brodu ve snaze vybojovat co nejlepší umístění.

Celý článek...
 
Shakespeare na druhý pokus PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
22. březen 2010

Kdysi v zimě jsme se vypravili na Sen noci svatojánské, ale dopravní situace na dálnici nám zabránila do Brna docestovat. Tehdy zůstalo jen u snu. V plánu byl letos ještě jeden Shakespeare a ten nám vyšel na jedničku.

Celý článek...
 
Trénujeme na finále! PDF Tisk Email
Autor článku: Michal Holobrádek, 6. A   
15. březen 2010

V polovině jarních prázdnin jsme se pod vedením pana učitele Kocába vypravili do Žďáru nad Sázavou na kvalifikaci do republikového kola v Orion Florbal Cupu.

Celý článek...
 
Říčky dvakrát vzorem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
11. březen 2010

Dnes parafrázuji Marka Twaina. Když jsem uvažovala nad nejvýstižnějším titulkem, napadl mě nadpis úryvku „Tom Sawyer dvakrát svědkem". Jenže oproti až morbidnímu obsahu článku lodivoda na Mississippi, můj příspěvek je vlídný.

Celý článek...
 
Dvě zlata PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková, Karolína Nevělíková, 9. B   
09. březen 2010

Poslední únorový čtvrtek proběhlo na naší škole okresní kolo ve šplhu ve čtyřech kategoriích - mladší žáci, mladší žákyně, starší žáci, starší žákyně.

Měli jsme nadějné zastoupení ve všech kategoriích, své výkony ze školního kola beze zbytku potvrdili Ivan Kábrt (2,42) a Karolína Nevělíková (2,80) a vybojovali první místo mezi staršími.

Celý článek...
 
První vlaštovka PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
25. únor 2010

Už když jsme s Karolínou odjížděly na soutěž, měla jsem v hlavě titul dnešního článku. Ve chvíli nápadu měl jeden význam, když myšlenky rovnám a písmena skáčou na papír, dostává ještě další.

Celý článek...
 
Říkáte-li veršům… PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
24. únor 2010

Říkáte-li veršům také zpěv
- a to se říkává -
zpíval jsem celý svůj život...
I o ženách jsem zpíval.
Oslepený láskou
potácel jsem se v životě,
zakopávaje o ztracený květ
či o schod katedrály.

(Jaroslav Seifert: Odlévání zvonů)
Celý článek...
 
Stříbrný pohár z Kohoutovic PDF Tisk Email
Autor článku: David Švarcer, 9. B   
22. únor 2010

V sobotu 20. února jel náš tým ve složení Michal Žilínek, Michal Fadrný a David Švarcer do Brna - Kohoutovic na republikové kolo ve šprtci. Postup jsme si zajistili v krajském kole přesně před měsícem. Doprovázel nás pan učitel Jan Kocáb.

Celý článek...
 
We Can Help Our World PDF Tisk Email
Autor článku: Štěpán Káňa, Jakub Holobrádek, Julie Polachová, 9. B   
22. únor 2010

„Whatever befalls the eatrh beffals the sons of the earth." (Chief Seattle)

V minulých hodinách angličtiny jsme se s paní učitelkou Gigerichovou věnovali velmi zajímavému tématu - životnímu prostředí. Vyšli jsme z uvedeného citátu a výsledkem našeho dlouhodobého snažení jsou i následující práce.

Celý článek...
 
Chceš něco vidět? PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
16. únor 2010

S touto otázkou mě zastavil pan učitel Fadrný, když mě míjel na promenádě kolem šatnových skříněk. V ruce držel pár listů papíru a z radostného blesku v jeho očích jsem vycítila, že to bude dobrá zvěst.

Celý článek...
 
„Na místa, připravte se, pozor“ PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
16. únor 2010

Přesně před týdnem se obě tělocvičny zaplnily sportovci, již přišli s odhodláním dotknout se rysky na tyči co nejdříve.

Celý článek...
 
Válka aneb Boje, spory, konflikty PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
12. únor 2010

Takový titulek nese sborník původních literárních textů ze školní přehlídky autorského čtení.

Navzdory názvu jsme si včera udělali krásné odpoledne, když jsme se usadili v multimediální učebně a zaposlouchali se do myšlenek uspořádaných do odstavců či strof. Autory uměleckých textů byli sami žáci druhého stupně. Tvůrčího ducha prokázali již v čase předvánočním, kdy svá díla tvořili, včera museli přidat i umění řečnické. Třebaže bylo uděleno sedm diplomů za poutavý přednes, vítězi byli všichni, kteří svým tvůrčím počinem přispěli. Letos se sešla rovná třicítka příspěvků.

Celý článek...
 
Správná volba PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
10. únor 2010

Když se sejde více žáků, kteří jsou nadaní v jednom oboru, bývá těžké vybrat toho pravého, který nás bude reprezentovat v okresním kole. Někdy nestačí obyčejný součet bodů ve školním kole, je nutno zvážit různá hlediska. Tak je tomu třeba i v jazykových soutěžích.

Celý článek...
 
Radost nad radost PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
03. únor 2010

Vysvědčení vydáno, pololetní prázdniny za námi a čeká nás pět krásných měsíců, než nastanou měsíce nejkrásnější.

Ale nedá mi to a musím se vrátit k pololetí právě skončenému. Vždy máme obrovskou radost, když můžeme napsat pěkné vysvědčení, ale mně se letos poštěstilo, že jsem mohla společně se školní zprávou předat i ocenění, jaké naše škola nepamatuje.

Celý článek...
 
Nenápadný půvab zápisu PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
02. únor 2010

Je poslední lednová sobota a od rána se mi honí hlavou myšlenky, jak nejlépe vystihnout, že zápis není jen úřední akt. Letos jsem se k němu přichomýtla jen náhodou, ale těch pár minut mi připomnělo, že se mi uložil do paměti jako den výjimečný. Tento den má totiž svůj půvab, zcela nenápadný půvab (tady mi pomohl pan Bunuel - tildu si prosím domyslete).

Celý článek...
 
Chumelí se, chumelí aneb Pár řádků o olympiádách PDF Tisk Email
Autor článku: Štěpán Káňa, Jakub Holobrádek, 9. B   
28. leden 2010

Začalo to už v prosinci minulého roku. Ze všech předmětů, co se na škole učí, je mi nejvíce sympatická chemie. Mám rád i ostatní, ale tento předmět mi (jak se říká) přirostl k srdci.

Celý článek...
 
Fajn výlet PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
27. leden 2010

Minulou středu mě zastavila na schodech naše šéfová přes jazyky a zeptala se mě, jestli bych nejela s Karolínou na olympiádu do Strážnice. Než mi stačí vyložit situaci, hlavou mi běží lednový závod, do rovinky daleko a bez otálení odpovídám: „Ne." V duchu jsem se zastyděla a pokračovala jsem v cestě do třídy. Zvolnila jsem krok, aby se mi lépe přemýšlelo, a než jsem došla do odlehlé počítačové učebny, měla jsem v hlavě plán, jak vše zorganizovat, abych jet mohla. O přestávce se mě Karolína ptá: „Tak co, paní učitelko, jedete?" „Karolíno, pojedu." A ona na to: „Uděláme si výlet."

Celý článek...
 
Od vítězství k vítězství PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
25. leden 2010

Tak se dá nazvat tažení sportovců školního klubu pod vedením pana učitele Jana Kocába, který je nejen perfektním organizátorem, ale i vynikajícím koučem.

Celý článek...
 
Do synagogy za poznáním PDF Tisk Email
Autor článku: Vlastimil Vozar, 9. B   
21. leden 2010

Pod vedením paní učitelky Knoflíčkové a učitelů občanské výchovy chystají žáci druhého stupně projekt věnovaný 2. světové válce. Naše třída bude zpracovávat téma holocaustu.

Celý článek...
 
Dnes nás učil Štěpán PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
19. leden 2010

Tuto větu možná včera doma řekla Katka, Maruška, třeba Martin, Lucka, ale také si nemusel vzpomenout nikdo ze žáků 4. C. Ale tomu nevěřím.

Učím na druhém stupni, ale letos mi byly svěřeny také dvě třídy na prvním stupni, kde se snažím poučit mé školáky o naší vlasti. Když se učíme o řekách, městech, horách, říkáme tomu malý zeměpis, když zkoumáme, jak to bylo dříve, je to malý dějepis. A včera přišel na řadu pravěk.

Celý článek...
 
Proč gymnázium? PDF Tisk Email
Autor článku: David Michalík, Karolína Laucká, Dagmar Hájková, 9. B   
19. leden 2010

Jít, či nejít na gymnázium? To je, oč tu běží. Odpověď na tuto otázku nám chtěli pomoci najít gymnazisté Alexandr Herman, Radim Stráník a Alena Janoušková, bývalí žáci naší školy.

Celý článek...
 
S koníčkem přes hory a doly PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
15. leden 2010

Malá Klárka je šikovné děvčátko, ale má jedno trápení. A od toho jí má pomoci veselý koníček a jeho kamarádi.

Celý článek...
 
Prolog aneb První časovka PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
14. leden 2010

Leden je pro nás takový závod s časem, proto také tak rychle uběhne.

Celý článek...
 
Krása naší mateřštiny PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
12. leden 2010

„Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního." (Karel Čapek)

Celý článek...
 
Ve znamení výstupního hodnocení PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
11. leden 2010

Tak jsme mnozí třídní učitelé deváťáků prožili letošní vánoční prázdniny, někteří uplynulý víkend. Již pátým rokem je povinností třídního učitele žáka, který opouští základní školu, vyhotovit výstupní hodnocení, které se vydává společně s pololetním vysvědčením.

Celý článek...
 
Mladí chemici, či alchymisté? PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
08. leden 2010

Včera odpoledne se v učebně chemie sešli nejnadějnější příznivci lučby, aby bádali, bádali, ale hlavně aby se dobrali co nejsprávnějšího řešení školního kola chemické olympiády.

Celý článek...
 
Výměnný pobyt v Německu PDF Tisk Email
Autor článku: Ela Darmovzalová, 9. B   
07. leden 2010

V polovině prosince loňského roku odjeli paní učitelka Jitka Knoflíčková a pan učitel Milan Klim na pětidenní pobyt do Německa v rámci projektu Comenius.

Po jejich návratu jsme poprosili paní učitelku Knoflíčkovou o rozhovor.

Celý článek...
 
Sláva vítězům! PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
05. leden 2010

Úvodními články letošního roku se ještě musím vrátit do času předvánočního, což jako připomínka příjemných chvil jistě neuškodí.

Celý článek...
 
Kdo s koho? PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
18. prosinec 2009

Kdo bude vítězem? Kdo postoupí do okresního kola? Kdo si zlepší osobní rekord? To jsou nejčastější otázky těchto dnů.

Celý článek...
 
Bílé pozadí, bílé čáry, bílý obraz bez rámu PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
17. prosinec 2009

Před patnácti lety francouzská herečka, režisérka a dramatička Yasmina Reza napsala konverzační komedii pro tři muže s názvem L´Art. Obdržela za ni Moliérovu cenu (omlouvám se za tu nefrancouzskou čárku nad e), text byl přeložen do pětatřiceti jazyků. Naše divadla hru uvádějí jako Obraz nebo Kumšt. Na Slovensku - Kumšt.

Celý článek...
 
Rychlejší než blesk PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
16. prosinec 2009

Usedly někdy vaše děti k počítači, aby sdělily svým kamarádům něco strašně důležitého, a nechaly za sebou pootevřené dveře? Nic vás neudivilo? Ale ano. Přece nebývalá rychlost, s jakou sázely písmenka jedno za druhým. Slyšíte ten rytmus?

Celý článek...
 
Sen o Snu noci svatojánské PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
15. prosinec 2009

Havárie naloženého kamionu zastavila v pondělí ráno provoz na dálnici D2 v úseku mezi obcemi Hustopeče a Podivín. Zcela zablokovaný zůstal směr na Brno. Policie dopravu odklonila, ale protože se na objízdné trase buduje kruhový objezd, vytvořila se třináctikilometrová kolona a dále se zvětšovala.

Celý článek...
 
Šachová sobota PDF Tisk Email
Autor článku: David Michalík | 9. B   
14. prosinec 2009

V sobotu 12. prosince se tři žáci naší školy zúčastnili tradičního vánočního turnaje, který pořádá šachový klub TJ Tatran Poštorná. Za šachovnice usedli Petr Vražina z 9. D, David Michalík z 9. B a Marek Prajka ze 7. A. Turnaj jsme pojali jako přípravu na krajský šachový přebor škol.

Celý článek...
 
Najdi odpověď PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
14. prosinec 2009

Minulý týden se konala školní zeměpisná soutěž „Najdi odpověď", složená z otázek minulých kol soutěže „Eurorebus".

Celý článek...
 
Z kuchyňky mydlárna PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
14. prosinec 2009

„Dobrý den, paní učitelko, půjčíte mi klíč od kuchyňky?" „Dobrý den. Kdy ho potřebujete?" „Zítra. Vlastně ne, už dnes!" „To mě hrozně mrzí, ale já tam mám hodinu." „Tak my si to ohřejeme v chemii." „Počkejte, nějak to vymyslíme. A co budete dělat?" „Vařit mýdlo." „Víte co? My aspoň využijeme volné počítačové učebny a vy běžte do kuchyňky, ale bude tam puštěná pračka." „To nevadí, jste moc hodná, děkuju."

Celý článek...
 
O víkendu za kulturou a sportem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
11. prosinec 2009

Naši šachisté se koncem listopadu probojovali do krajského přeboru škol družstev a tuto sobotu mohou pod vedením pana učitele Jana Kocába prověřit svou šachovou sílu v souboji jednotlivců v břeclavském Domě školství, kde proběhne tradiční Vánoční žákovský turnaj. Přejeme hodně zdaru.

Celý článek...
 
Vánoční turnaje v plném proudu PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
11. prosinec 2009

Do vánočních prázdnin zbývá pár dnů a žáci naší školy si je tradičně zpříjemňují sportovními souboji. Mezitřídní zápasy jsou rozehrány, křížové tabulky se zaplňují.

Celý článek...
 
Třídní kola autorského čtení vrcholí PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
10. prosinec 2009

Předvánoční čas nastal a žáci druhého stupně ví, že je to pro ně zároveň doba, kdy v hodině literatury nebudou číst článek z čítanky, ale každý z nich se na chvíli sám stane spisovatelem a přečte své vlastní dílko.

Celý článek...
 
Jak vyplnit přihlášku na střední školu? PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
10. prosinec 2009

Již druhým rokem si žáci prostřednictvím svého zákonného zástupce podávají přihlášku na střední školu sami.

Celý článek...
 
Škola provoněná hřebíčkem, skořicí a badyánem PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
10. prosinec 2009

Kdo z rodičů včera zavítal na schůzku s paní učitelkou Ondrejkovou, při prvním nadechnutí poznal, že brzy nastanou Vánoce. Školou se šířila neopakovatelná vůně perníčků, které právě dopekly děti ze školní družiny.

Celý článek...
 
Exkurze 9.D třídy v Gumotexu PDF Tisk Email
Autor článku: David Machovský, 9.D   
04. prosinec 2009

Dne 12.11.2009 naše třída 9.D navštívila podnik Gumotex. Halami nás provázel pan Ing. Vojtěch Vymyslický.

Celý článek...
 
17. listopad a ostatní státní svátky PDF Tisk Email
Autor článku: Jitka Bálková   
27. listopad 2009

Před každým státním svátkem během školního roku zapisují učitelé občanské výchovy do třídní knihy připomenutí tohoto dne. Zopakujme si, které státní svátky Češi slaví a který zákon to přesně vymezuje:

Celý článek...
 
Novinka na webu - Školní zpravodaj PDF Tisk Email
Autor článku: PaedDr. Jitka Bálková   
26. listopad 2009

Milí návštěvníci, dovolte mi, abych Vám představila novou sekci, která obohatila naše webové stránky.

Celý článek...